سخت افزار

چگونه از تمام رم کامپیوتر استفاده کنیم؟

بسیاری از کاربران ویندوز گزارش می دهند که نمی توانند از تمام ظرفیت رم خود استفاده کنند. این می تواند عملکرد رایانه شما را کاهش دهد، اما راهی برای رفع آن وجود دارد. چگونه ویندوز 10 را به استفاده کامل از رم برسانم؟

ابتدا باید بایوس را آپدیت کنید. اگر رایانه شما همچنان از تمام رم استفاده نمی کند، می توانید تنظیمات BIOS را تغییر دهید تا مطمئن شوید که ویندوز مقداری از RAM را برای GPU های ثانویه ذخیره نمی کند. البته این ها فقط دو راه حل سریع هستند.

اگر مشکل همچنان ادامه داشت، می توانید از روش های عیب یابی زیر استفاده کنید.

اگر ویندوز 7 64 بیتی در شناسایی ظرفیت کامل رم نصب شده مشکل دارد، این مشکل به راحتی قابل حل است. در موارد دیگر مشکلاتی در استفاده کامل از رم وجود دارد که اکثر آن ها قابل حل هستند. برخی از کاربران ویندوز 7 64 بیتی از عدم استفاده کامل از رم در رایانه ابراز نارضایتی می کنند و سعی می کنند نسخه دیگری از ویندوز 64 بیتی را نصب کنند. کسانی که این مشکل را داشته اند با نصب مجدد ویندوز 7 64 بیتی مشکل خود را حل نکرده اند.

مشکل استفاده از ظرفیت کامل رم در ویندوز 7، 8 و 10 به همین جا ختم نمی شود و هر مدل پردازنده و مادربرد محدودیت های خاص خود را برای رم نصب شده دارد. علاوه بر این محدودیت، فرکانس کاری رم را نیز اضافه کنید. قبل از خرید سخت‌افزار کامپیوتر، از میزان رمی که سایر اجزا می توانند پشتیبانی کنند مطمئن شوید. در این مقاله از تک فورس راهکارهایی برای غلبه بر محدودیت پشتیبانی از رم 4 گیگابایتی و بیشتر در ویندوزهای 32 و 64 بیتی ارائه خواهیم کرد.

نسخه های مختلف ویندوز از چه مقدار رم پشتیبانی می کنند؟

چگونه از تمام رم کامپیوتر استفاده کنیم

هر چه ویندوزی که روی رایانه خود نصب کرده اید جدیدتر باشد، پشتیبانی از رم بیشتر خواهد بود. اما در هر ویندوزی بین نسخه های همان سری تفاوت وجود دارد. به عنوان مثال، نسخه خانگی ویندوز 10 حداکثر 128 گیگابایت رم پشتیبانی می کند، اما نسخه Enterprise 10 تا 2 ترابایت را شناسایی و پشتیبانی می کند. لیست زیر میزان رم قابل پشتیبانی در هر نسخه را نشان می دهد. برای استفاده حداکثری از رم رایانه، بهتر است نسخه ای را نصب کنید که مطابق با نیاز شما باشد. برای اطلاع از میزان رم استفاده شده در ویندوز، روی My Computer کلیک راست کرده و Properties را باز کنید. مقدار RAM استفاده شده قبل از عبارت Installed Memory (RAM) نمایش داده می شود.

محدودیت رم در نسخه‌های ویندوز ۱۰ :

Windows 10 Home – ۱۲۸ GB
Windows 10 Professional – ۲TB
Windows 10 Enterprise – ۲TB
All 32 bit versions of Windows 10 – ۴GB

محدودیت رم در نسخه‌های ویندوز ۸٫۱ :

Windows 8.1 RT – ۴GB
Windows 8.1 – ۱۲۸GB
Windows 8.1 Pro – ۵۱۲GB
Windows 8.1 Enterprise – ۵۱۲GB
All 32 bit versions of Windows 8.1 – ۴GB

محدودیت رم در نسخه‌های ویندوز ۸ :

Windows 8 – ۱۲۸GB
Windows 8 Pro –۵۱۲ GB
Windows 8 Enterprise – ۵۱۲GB
All 32 but versions of Windows 8 – ۴GB

محدودیت رم در نسخه‌های ویندوز ۷ :

Windows 7 Starter Edition – ۲GB (32 bit)
Windows 7 Home Basic – ۸GB
Windows 7 Home Premium – ۱۶GB
Windows 7 Pro – ۱۹۲GB
Windows 7 Enterprise – ۱۹۲GB
Windows 7 Ultimate – ۱۹۲GB
All 32 bit version of Windows 7 Except Win 7 Starter Edition – ۴GB

محدودیت رم در نسخه‌های ویندوز ویستا :

Windows Vista Starter Edition – ۱GB (32 bit)
Windows Vista Home Basic – ۸GB
Windows Vista Home Premium – ۱۶GB
Windows Vista Business – ۱۲۸GB
Windows Vista Enterprise – ۱۲۸GB
Windows Vista Ultimate – ۱۲۸GB
All 32 bit version of Windows Vista Except Win Vista Starter Edition – ۴GB

محدودیت رم در نسخه‌های ویندوز XP :

همه نسخه‌های ویندوز XP ، ۳۲bit تا ۴ گیگ رم را پشتیبانی می‌کنند البته این شامل نسخه Starter Edition نمی‌شود.

Windows XP Starter Edition – ۵۱۲MB (32 bit)
All 32 bit versions of Windows XP 4GB
All 64 bit versions of Windows XP: 128GB

اگر ویندوز 10 از تمام رم استفاده نکند، چه کار کنیم؟

۱- از نسخه ۶۴ بیتی ویندوز استفاده کنید

۲- Auto RAM Virtualization را خاموش کنید

۳- نحوه جاگذاری رم را بررسی کنید

۴- از سالم بودن رم اطمینان حاصل کنید

۵- ماژول های حافظه رم خود را دوباره مرتب کنید

۶- تنظیمات BIOS خود را تغییر دهید

۷- از msconfig استفاده کنید

۸- رجیستری خود را اصلاح کنید

۹- بررسی کنید رم شما با مادربرد سازگار است یا خیر

۱۰- BIOS خود را به روز کنید

۱۱- از BIOS رسمی استفاده کنید

۱۲- بررسی کنید گرافیک یکپارچه یا مجتمع دارید یا خیر

۱۳- بررسی کنید BIOS رم شما را تشخیص می دهد یا خیر

مادربرد شما محدودیت رم دارد

چگونه از تمام رم کامپیوتر استفاده کنیم

مادربردها نیز محدودیت رم دارند. فقط به این دلیل که می توانید میله های RAM را در مادربرد خود قرار دهید به این معنی نیست که مادربرد شما می تواند از تمام حافظه نصب شده استفاده کند. بایوس رایانه خود را باز کنید تا بفهمید که آیا مادربرد شما تمام RAM شما را اسکن می کند یا خیر. برای انجام این کار، کامپیوتر خود را مجددا راه‌اندازی کنید و هنگام بوت شدن، کلیدی را که روی صفحه ظاهر می شود (اغلب Delete یا F2) فشار دهید. قسمت اطلاعات سیستم را بیابید و به دنبال اطلاعاتی در مورد میزان رم کامپیوتر خود بگردید.

(اگر فشردن Delete یا F2 کار نمی کند و کلید دیگری در صفحه راه‌اندازی نمایش داده نمی شود، برای اطلاعات دسترسی بایوس به دفترچه راهنمای کامپیوتر یا مادربرد خود مراجعه کنید). بایوس شما رم خود را نشان می دهد، اما ویندوز آن را نمی بیند، این مشکل برای ویندوز است. اگر بایوس شما تمام رم شما را نشان نمی دهد، مشکل سطح پایین دارید. از مشخصات مادربرد (یا مشخصات کامپیوتر) خود برای تعیین حداکثر مقدار رم برای پشتیبانی از آن استفاده کنید.

شما از ویندوز 32 بیتی استفاده می کنید

نسخه های 32 بیتی ویندوز محدودیت های حافظه دارند. حداکثر مقدار رم پشتیبانی شده توسط نسخه 32 بیتی ویندوز 8، ویندوز 7، ویندوز ویستا و ویندوز XP چهار گیگابایت است. اگر بیش از 4 گیگابایت حافظه دارید، برای استفاده از آن به نسخه 64 بیتی ویندوز نیاز دارید. برای بررسی اینکه از کدام نسخه ویندوز استفاده می کنید، کلید Windows را فشار دهید، System را فشار دهید و System را انتخاب کنید. (در ویندوز 8، قبل از انتخاب سیستم، باید روی تنظیمات کلیک کنید). اگر از نسخه 32 بیتی ویندوز استفاده می کنید ، برای استفاده از تمام رم خود باید یک نسخه 64 بیتی نصب کنید.

نسخه ویندوز شما محدودیت رم دارد

چگونه از تمام رم کامپیوتر استفاده کنیم

تفاوت 32 بیتی در مقابل 64 بیتی تنها چیزی نیست که می تواند مقدار RAM موجود را محدود کند. نسخه های ویندوز نیز محدودیت های خاص خود را دارند. به عنوان مثال، اگر از Windows 7 Starter استفاده می کنید، فقط می توانید تا 2 گیگابایت رم استفاده کنید نه 4 گیگابایت. کاربران Windows Home Basic تنها می توانند تا 8 گیگابایت رم استفاده کنند، حتی اگر از نسخه 64 بیتی ویندوز استفاده کنند. برای فهرست کامل محدودیت‌ها برای هر نسخه از ویندوز، صفحه محدودیت‌های حافظه نسخه Microsoft MSDN Windows را ببینید. نام نسخه ویندوزی که نصب کرده اید را در پنجره سیستمی که در بالا ذکر شد پیدا خواهید کرد.

RAM به کارت گرافیک داخلی یا سایر سخت افزارها اختصاص داده می شود. قطعات سخت افزاری اغلب از بخشی از RAM (RAM) سیستم داخلی شما برای خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، در حالی که یک کارت گرافیک مجزا (GPU) با رم مخصوص به خود ارائه می شود، پردازنده گرافیکی (همچنین به عنوان گرافیک یکپارچه شناخته می شود) از مقداری از RAM شما به عنوان حافظه ویدیویی استفاده می کند.رایانه شما همچنین ممکن است مقداری از RAM شما را به سخت افزارهای دیگر مانند سخت‌افزار شبکه شما اختصاص دهد. از پنجره سیستم بالا استفاده کنید تا مشخص کنید چه مقدار RAM برای سخت‌افزار خود دارید و چه مقدار می توانید در ویندوز استفاده کنید. مقدار کل رم قابل استفاده در کنار کل حافظه ای که ویندوز می تواند ببیند نمایش داده می شود. در تصویر زیر 0.1 گیگابایت رم برای سخت‌افزار در نظر گرفته شده است.

 

امیر هرمزی هستم علاقه مند به حوزه تکنولوژی و تقریبا 7 سال هست که به طور جدی در این زمینه فعالیت می کنم
مرا دنبال کنید:

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.