سخت افزار کارت گرافیک

تفاوت کارت گرافیک TI و معمولی

جواب کوتاه: هر کارت گرافیک انویدیا که کلمه “TI” در آن به کار برده شده در مقایسه با نسخه های بدون TI از عملکرد بهتر و قوی‌تری برخوردار است.

اگر شما هم قصد خرید کارت گرافیک را دارید مطمئناً این روزها با پسوندها و پیشوند های مختلف کارت گرافیک حسابی گیج و سردرگم شده اید احتمالاً در گشت و گذار خود در اینترنت به پسوند TI برخور کرده اید. در این مقاله با نگاه دقیق تری به معنای TI در کارتهای گرافیک nvidia می‌اندازیم همچنین معنی دقیق و تفاوت کارت گرافیک TI و معمولی رو بررسی می کنیم تا به شما در انتخاب کارت گرافیک با عملکرد بهتر و قدرت بیشتر کمک بکنیم. همچنین بهترین روش ها برای ارزیابی عملکرد مدل کارت گرافیک را بررسی می کنیم.

کارت گرافیک TI برای کدام کمپانی است؟

کارت گرافیک انویدیا

کارت گرافیکی که پسوند TI داشته باشد توسط شرکت این NVIDIA ساخته و عرضه شده است.

 

معنی TI در کارت گرافیک چیست؟

تیتانیوم

TI در کارت گرافیک های NVIDIA مخفف تیتانیوم است و به این معنی است که کارت گرافیک قدرتمند تری نسبت به نسخه های غیر TI با شماره مدل مشابه دارد. برای مثال TI در کارت گرافیک gtx 1050 TI به طور کلی به این معنی است که این کارت گرافیک عملکرد بهتری نسبت به gtx 1050 معمولی دارد اما نه به خوبی gtx 1060 که شماره مدل بالاتری دارد.

افراد حوزه سخت افزار TI رو به معنی پیشرفت فنی معنی می‌کنند که در واقع از لحاظ معنایی درسته چون کارت های TI نسخه بهبود یافته کارت مدل اصلی هستند اما خوب با این حال نظر کلی روی این هست که این کلمه به معنای تیتانیوم هست که از نماد تیتانیوم در جدول تناوبی گرفته شده است.

چرا NVIDIA از TI در کارت گرافیک خود استفاده می کند؟

NVIDIA از TI به‌ عنوان راهی برای بازاریابی و فروش نسخه جدید و قوی تر مدل کارت گرافیک های خودش استفاده کرد. در واقع این کمپانی اولین بار با انتشار gtx 980 TI این کار رو به صورت عمومی در توییتر انجام دادند.

معرفی کارت گرافیک انویدیا

مقایسه کارت گرافیک های TI در مقابل کارت گرافیک های غیر TI

بنابراین تفاوت بین کارت گرافیک های TI و کارت گرافیک های غیر TI چیه؟ به طور کلی قوی تر از کارت های غیر TI با شماره مدل مشابه هستند. به عنوان مثال  gtx 980 TI  سریع‌تر از gtx 970 معمولی است زیرا از پردازنده‌های shader بیشتری در اون استفاده شده . پرازنده‌های shader در کارت گرافیک هایی که اساساً محاسباتی هستند وظیفه انجام تنوع بسیار زیادی از پردازش های خیلی تخصصی و رندرینگ رو دارند. هر چه کارت گرافیک shader بیشتری داشته باشد عملکرد سریع و بهتر و قوی تری دارد.

بهترین راه برای اندازه گیری عملکرد کارت گرافیک

در واقع بهترین راه برای سنجش میزان عملکرد یک کارت گرافیک این هستش که شما کارت گرافیک رو داخل کامپیوترتون قرار بدید و ببین توی چه فریم هایی می تونید از اون تست بگیرید اما این کار غیر منطقی به نظر می رسد چون قیمت کارت گرافیک بالا است و شما فرصت تست کارت گرافیک رو ندارید راه دیگه این هستش که شما این رو از روی معیارهای جهانی که از قبل انجام شده بررسی بکنید.

مقایسه کارت گرافیک ti

به عنوان صحبت پایانی باید به این اشاره کنیم که اگر شما سرمایه کافی برای خرید رو دارید و پول برای شما مهم نیست کارت گرافیک های TI بهترین انتخاب برای شما هستند. برای افراد دیگه که نمیخوان هزینه بیشتری را متحمل بشن کارت گرافیک های غیر TI می توناند گزینه بهتری برای انتخاب باشد. اما اینو بدونید که شما با داشتن کارت گرافیک‌های TI می تونید fps بیشتری رو بگیرید.

امیر هرمزی هستم علاقه مند به حوزه تکنولوژی و تقریبا 7 سال هست که به طور جدی در این زمینه فعالیت می کنم
مرا دنبال کنید:

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.